گزارش کار آزمایشگاه شیمی
welcome(خورشید نمی خوابه...) 
قالب وبلاگ

هدف آزمايش : خالص سازی نمک طعام

تئوری آزمایش:

نمک، یک ماده ی شیمیایی با فرمول )Nacl کلرید سدیم) است که به صورت بلورهای سفید مکعبی شکل، با دانه های ریز یا پودر شور مزه ای بدون بو می باشد.

ناخالصی‌‌های نمك

نمك چه به صورت استخراج شده از معادن سنگ نمك و چه به صورت استخراج شده از آب دریا دارای ناخالصی‌های فراوانی است. عمده ‌ترین ناخالصی‌ نمك، سولفات كلسیم یا گچ است كه به دلیل سفید بودن آن قابل تشخیص از نمك نیست، ولی اگر نمكی را كه دارای ناخالصی گچ است در آب حل نماییم، گچ آن در آب حل نشده باقی می‌ ماند.ناخالصی دیگری كه مانند گچ در آب نامحلول است ولی قابل تشخیص است، گل ولای همراه با آن است كه باعث تیرگی رنگ نمك می ‌شود. ناخالصی‌های نامحلول حدود 5 درصد سنگ نمك را تشكیل می ‌دهد. ناخالصی‌های دیگری كه از لحاظ مقدار در سنگ ‌نمك ناچیز هستند، ولی از لحاظ ایجاد عوارض نا مطلوب و مسمومیت در بدن انسان اهمیت دارند، شامل فلزات سنگینی از قبیل سرب، جیوه، كادمیوم، آرسنیك و غیره است كه هر كدام از این عناصر مضرات فراوانی برای سلامتی بدن انسان دارند، زیرا این عناصر دارای خاصیت تجمع تدریجی در اندام‌های بدن بوده و مسمومیت‌های مزمن و عوارض بهداشتی مختلفی ایجاد می ‌‌نمایند.

به همین دلیل ضرورت دارد این ناخالصی‌ها طی فرآیند تصفیه، از نمك خوراكی جدا شده و نمك از لحاظ وجود این ناخالصی‌ها، به حد استاندارد و مطلوب برسد.

مواد مورد نیاز:

1- HCL غلیظ و نمک طعام

2- آب مقطر

3- بشر

4- ترازو

5- هیتر

6- قیف بوخنر و کاغذ صافی

7- هاون چینی و همزن شیشه ای

شرح آزمايش :

ابتدا 10 گرم نمک طعام وزن کردیم و آنرا در یک هاون پودر کردیم و در یک بشر در 25 میلی لیتر آب مقطر خوب حل کردیم بعد به آرامی بشر را روی هیتر تا نزدیک نقطه جوش حرارت دادیم تا محلول اشباع نمک درست شود. آنگاه محلول را با استفاده از قیف و کاغذ صافی صاف کردیم و به محلول زیر صافی 5/12 میلی لیتر HCL غلیظ آرام آرام و همراه با همزدن اضافه کردیم و محلول را گذاشتیم تا در دمای اتاق سرد شود. در آخر نیز محلول سرد شده را با قیف بوخنر صاف کردیم و راندمان و وزن رسوب را بدست آوردیم.


برچسب‌ها: خالص سازی نمک طعام, آزمایشگاه شیمی معدنی, 1
[ بیست و سوم مهر ۱۳۸۹ ] [ 11:0 ] [ (علی باسره) ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

درود بر دوستان عزیزم

این وبلاگ برای کمک به دانشجویان رشته شیمی

در راستای نوشتن گزارش کار دروس آزمایشگاهی

این رشته می باشد.

امیدواریم که ما نیز سهمی در بالا بردن

داشته های علمی شما داشته باشیم.

موفق باشید...